Знайти на сайті: параметри пошуку

Історія походження та розвитку прапора.

Історія походження та розвитку прапора.

Доісторичні часи

Походження сучасного прапора бере витоки з далеких доісторичних часів. Колись в давнину, люди проживали досить малими групами, часто переміщуючись з місця на місце у пошуку здобичі. А для полювання на великих тварин об'єднувались у більші когорти. З часом, оцінивши переваги від об'єднаного полювання та відчувши інші вигоди від спільного проживання, вони почали об'єднуватись у більші групи. А для справедливого розв'язання суперечок, що часто виникали між ними, з поміж себе вибирали ватажка. Такий лідер також повинен був розумно управляти всією групою.

Спочатку прототип першого прапора відігравав роль «символа влади»

Цікавим є те, що прототип першого прапора виступав як один із символів влади такого ватажка. Для того, щоб відрізнятись від решти, та в знак довіреної йому влади, цей лідер носив спеціальний головний убір та тримав довгу обдекоровану палицю —жезл. На вістрі цього жезлу містився його родовий символ . Такий жезл – символ влади ватажка вважають прототипом сучасного прапора. Коли виникала необхідність зібратись всім разом, чи при появі загальної небезпеки, такий жезл виконував ще й іншу функцію. Видимий здалеку, він вказував на місце збору. А під час бою з ворогом, вістря такого прото - прапора вказувало на напрямок атаки.

Vexilloid — доісторичний прототип першого прапора

Цей доісторичний прототип прапора, відомий як vexilloid. Термін vexillology (вивчення та збір відомостей про прапор) походить від латинського слова vexillum – прапор + logy (-логия) – наука, вчення, слово, мова . Vexillology – це наука про історію, символізм та використання прапорів. Vexilloid, перший прототип прапора – це довга жердина, що зверху закінчувалась різьбленим елементом - родовим символом ватажка. Зазвичай це були зображення тварин. Пізніше до векселоїдів почали додавали полотнище тканини, радше як елемент декорації. В такий спосіб вони починали набирати вигляду сучасного прапора.

В часи Древнього Китаю (виникнення шовкових тканин) прапор отримав такий зовнішній вигляд, яким ми його знаємо сьогодні

Продовження історії розвитку прапора відбулось в часи Стародавнього Китаю, коли там винайшли технологію виготовлення шовку. Ця міцна та легка тканина була ідеальною для використання в прапорах, які мали такий самий вигляд, що й сьогодні. І на відміну від векселоїдів, що використовувались раніше, такий прапор набагато зручніше було носити з собою. До того ж, полотнище такого прапора було видимішим з великої відстані. То ж відтоді, для різних сигнальних функцій почали використовувати прапор - шматок шовкової тканини, прикріпленої до жердини.  Із стародавнього Китаю таке використання прапора поширилось спочатку до приграничних країн, Монголії, Японії, Індії, Персії, Південно-східньої Азії, Стародавньої Греції , потім перейшло до Римської Імперії і в кінці кінців до Європи.

Прапор за часів Персидської імперії

В Перській імперії, за часів династії Ахеменідів (559-330 р. до н. е.), як прапор використовувався легендарний королівський стандарт Derafsh Kaviani ( стандарт королів). Пізніше за часів правління династії Сасанідів (з 224 по 651 рік) штандарт мав інший вигляд. Він також виступав як символ держави Сасанідів – ?r?nsh?hr («Королівство Іран»). Тому можна вважати, що це був перший національний прапор Ірану.

Прапор за часів Римської імперії

В Римській імперії легіони також мали свої символи. Спочатку штандартами Римських Легіонів не були прапори, а вирізьблені символи. Для прикладу, символ десятого легіону Цезаря Августа був орел. Це зображення орла було прикріплене до шеста, який прапороносець тримав під час битви. Натомість війська Дакії в якості штандарта мали дракона, з гнучким хвостом, що колихався на вітрі. Римляни запозичили це і пізніше всі римські легіони мали такі штандарти, які розвіювались на вітрі. На малюнку вказано легендарний Римський штандарт із надписом S P Q R, що означало (sen?tus populus que R?m?nus) "сенат та громадяни Риму".

Застосування прапорів у середні віки

В середні віки прапори використовувались для різноманітного призначення та часто виступали в якості символів для численних знатних родів, виробничих гільдій, різноманітних міст, релігійних утворень,тощо. Прапори також використовувались військами для ідентифікації на полі бою та подавання тактичних команд. Прапор рідко символізував окремих лідерів: в Європі, прапори – це символи цілих монархій та князівств; в Японії - самураїв; В Китаї - всю армію імператора.

Розвиток мореплавання – виникнення різноманітних сигнальних систем із застосуванням прапорів

З розвитком мореплавання прапор став звичним явищем для мореплавців. Пізніше була встановлена вимога щоб на кораблі висів прапор, що вказував на національну приналежність судна. Це стало юридичною нормою. В ті часи прапор також служив основним засобом спілкування між кораблями. Внаслідок цього, виникли різноманітні системи сигналів з використанням прапорів. В процесі свого розвитку прапори, що використовувались на кораблях  еволюціонували в кінці кінців на військово-морські та національні прапори, що існують сьогодні.

Військові прапори

Коли європейських лицарів витіснили централізовані армії, прапори перетворились в засіб ідентифікації не лише національної приналежності військових, але й були символами окремих військових формувань. Національний прапор та прапор військового підрозділу став потужним джерелом виховання почуття патріотизму та підняття військового духу. Військові прапори перетворились в об'єкти захоплення та захисту. То ж, прапори військових підрозділів почали несли в собі підвищену особисту небезпеку для тих, хто їх носив. Через це під час Першої Світової Війни військові прапори забрали з поля битви. З тих пір прапори військових підрозділів використовують лише під час церемоній.

Коментарі (0)

Коментарі відсутні. Ваш буде першим!

← Назад